Máte potíže s erekcí?

Kotvičník zemní vám pomůže
zvýšit sexuální výkon a vitalitu.

  • delší a tvrdší erekce
  • zvýšená chuť na sex (libido)
  • zvýšená sexuální výkonnost
  • čistě přírodní produkt ve formě odvaru
  • zvýšení testosteronu a imunity

Těhotenství a nákaza HIV-AIDS

25.07. 2012 4419x

Virem HIV je možné se nakazit třemi různými způsoby. Zaprvé nechráněným pohlavním stykem, zadruhé pomocí infikované krve, a konečně zatřetí při přenosu infekce z těhotné ženy na její nenarozené dítě. Kvůli tomu existuje v současné době povinnost vyšetřit se na případný výskyt viru HIV spolu s dalšími vyšetřeními, jenž se provádí při první prohlídce v těhotenské poradně. Žena je povinna takové vyšetření podstoupit podle zákona, který je uveden v českém právním řádu (Zákon o ochraně veřejného zdraví). Sice se tato poslední varianta šíření nákazy u nás vyskytuje málo, přesto se nesmí nijak podceňovat. Všichni by proto měli vědět alespoň ty nejzákladnější informace týkající se těhotenství a možného rizika přenosu HIV/AIDS.

Třebaže se v dnešní době pořád neobjevil účinný způsob, jak nákazu virem HIV a i onemocnění AIDS navždy vyléčit, i tak se v několika posledních letech dosáhlo na poli této nemoci k velkému zlepšení. Důkazem jsou změny, které se pojí s mírou nebezpečí přenosu HIV viru z nakažené těhotné ženy na její plod.

Přirozeně k rozšíření nákazy takovýmto stylem dochází neustále, a to jak v České republice, tak i po celém světě. Pravděpodobnost, že se taková situace opravdu dostaví, se zásluhou medicínského pokroku podařilo výrazně zminimalizovat. Mimo to se zdařilo docílit významného posunu, pokud se jedná o zatížení organismu, jenž samotné těhotenství pro infikovanou ženu představuje.Je nezbytné, aby se potenciální nákaza odhalila co nejdříve a poté pravidelně kontrolovala. Jestliže se přítomnost HIV viru v krvi u budoucí maminky potvrdí, musí se s jejím léčením brzy začít.

Když je výsledek testu na HIV virus pozitivní, ošetřující lékař následně pacientce doporučí, aby navštívila přímo některé AIDS centrum. Zde lékaři provedou další velmi podrobná vyšetření a i nadále průběžně sledují zdravotní stav těhotné ženy. Síť těchto AIDS center tvoří pobočky. Ty se nachází na infekčních odděleních krajských nemocnic „bývalých“ krajských měst.

Budoucí matka se také blíže seznámí s jejím porodním lékařem, což je běžnou částí návštěv AIDS center. Většinou se porody u HIV pozitivních žen provádí císařským řezem. Tímto způsobem je zaručen nejmenší možný stupeň rizika, kdy by mohlo dojít přenosu z matky na dítě během porodu.

Bohužel nákaza během těhotenství není jediná možnost, jak se dítě může od své matky HIV virem nakazit! Za velmi rizikové se v tomto případě považuje i kojení miminka! Prokázalo se totiž, že částice viru HIV se objevují také v mateřském mléce. Není tedy vyloučeno, že v daném množství nedojde k nákaze dítěte. Z toho důvodu lékaři nakaženým matkám kojení nedoporučují.

Jestliže těhotná žena zjistí, že je HIV pozitivní, může se samozřejmě rozhodnout jak pro podstoupení interrupce, tak že si dítě nechá a porodí ho. V současné době se však nakažení HIV virem považuje za dostačující argument, aby se těhotenství u ženy přerušilo. Tyto případy se poté označují jako ukončené těhotenství ze zdravotních důvodů. Záleží tedy na samotné ženě, jakou možnost nakonec zvolí. Lékař ji v žádném případě nesmí nutit, ať už k donošení miminka, či přerušení těhotenství z jediné příčiny nákazy HIV/AIDS.

Ve stavu, když žena oznámí, že chce své dítě donosit, a tudíž nepůjde na potrat, existuje celkem vysoká šance, že k přenosu této virové infekce na dítě vůbec nedojde. Současná medicína umožňuje zvládnout s tímto spojená rizika až do míry, že pravděpodobnost, že HIV pozitivní žena přivede na svět nakažené dítě, se pohybuje v rozmezí 13 až 40 %. Dokonce tu je možnost, že když se prokazatelně nakažené ženě zavčas podá profylaxe, a starají se o ni lékaři, dá se toto riziko snížit až na úroveň 6 až 8 %! Pokud má být ale v konkrétní situaci riziko přenosu HIV viru takhle nízké, je velmi důležité, aby těhotná žena dostala zmíněnou profylaxi od třetího měsíce těhotenství, a samotný porod byl následně provedenpod odborným dohledem v AIDS centru.

Ačkoliv se zatím neprokázalo, že by těhotenství mohlo zhoršovat průběh nákazy HIV virem a případný vývoj symptomů onemocnění AIDS, může dojít k určitým typům zdravotních potíží. Někdy se objevují případy, kdy je nakažená žena v době těhotenství náchylnější na přítomnost některých typů infekcí virového či bakteriálního původu. Těhotné ženy, které jsou už ve fázi pokročilého oslabení obranyschopnosti organismu (někdy se tomuto stavu říká imunodeficit), by měly být po celé těhotenství v kontaktu s lékařem, který pracuje v některém AIDS centru, a samozřejmě se jím musí nechat pečlivě vyšetřit.

Porodit HIV virem postižené dítě přirozeně znamená významný zásah do jeho života. Proto by se neměly doporučení lékařů z AIDS center nijak zlehčovat. Musí se dodržovat předepsaná životospráva a pečlivě se řídit nařízeným způsobem léčby.

Lékaři pokaždé zdůrazňují, aby si budoucí maminky dobře rozmyslely, jestli jsou v jejich nejbližším okolí příbuzní či přátelé, na něž se dá spolehnout, a kteří by se případně o její miminko postarali, kdyby nastalo nečekané zhoršení jejího zdravotního stavu. To pochopitelně neznamená, že tato možnost se brzy stane. Samotný výskyt HIV viru nemusí vždy zaručovat opravdové rozvinutí příznaků nemoci AIDS. Mimo to, i když k tomuto onemocnění posléze dojde, je dnešní době možné dobře navrženým léčením na delší čas zabránit silnější formě vývinu této choroby. Dále si ale musíme uvědomit, že nemoc AIDS se pořád řadí mezi nevyléčitelné onemocnění.

Co se týče nakažení virem HIV, nepředstavuje u pohlavních chorob pro těhotné ženy a jejich děti jediné nebezpečí. Lékaři obvykle doporučují, aby nastávající matky, jestliže chtějí mít dobrý pocit, že udělaly pro zdraví svého dítěte maximum, chodily na pravidelné kontroly do některé poradny pro těhotné.

Podstatnou součástí lékařské péče v době těhotenství je provést i obvyklé vyšetření na výskyt syfilidu (tzv. sérologické vyšetření). Toto vyšetření na syfilis se poté musí povinně udělat každému nově narozenému miminku. Vzorek na tuto pohlavní nemoc se získává z pupečníkové krve. Kromě tohoto testování se také preventivně ošetří oči každého novorozence. Zabraňuje se tak infikování kapavčitým zánětem. To se provádí ihned po porodu a nazývá se to kredeizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Prozdravi.cz

Tipy na jiné články